SMAW 250A Diesel Welding Generators RWD250AC Medium Frequency Type
CHONGQING RAMS ELECTRIC CO.,LTD.
Contact Now
Brand Name : RAMS
Model Number : RWD250AC
Certification : CE
Place of Origin : CHINA
MOQ : 100 units mixed model
Payment Terms : T/T, L/C
Delivery Time : 25 work days
Packaging Details : Carton/Pallet/Wooden case
DC Welding Current : 250A
Auxiliary Output : AC 2-3kw
Duty Cycle at rated amps avalible : 60% @250A
Fuel Tank Capacity : 12.5L
Engine Model : 195FE
Contact Now
RWD250AC Medium Frequency Permanent Magnet Welder Generators
MOQ:12units mixed model
Welding is a job has a lot of unique challenges that you may encounter a workplace without power supply (or at least not reliable power supply, you need to have a backup plan). Traditional generators is great, but they will be used in lots of other things, from your work light to other workers of electric tools, and had to share (and sometimes also need to weigh the) may be a painful thing. Fortunately, the welder there is another choice: welder generator, its own power, in return for fuel. Today we take a look at some of the good method that can be used under any circumstances.The RWD250AC Medium Frequency Permanent Magnet Welder Generator adopts single cylinder air-cooled diesel engine, which is safe, efficient, durable and fuel-saving. It is widely used in communication engineering, railway, oil field, construction machinery, field construction, emergency repair and other fields. Permanent magnetic medium frequency 250A diesel power generation electric welding machine adopts rare earth permanent magnetic medium frequency power generation electric welding machine, high efficiency, unit electric welding part adopts rare earth permanent magnet magnetic excitation, without carbon brush and AVR electronic originals, lifelong packages, can be widely welding electrode specification, welding continuous load rate is high, the welding current is big, strong penetrating power, when welding the welding smooth and fast.You should own one of these machines.
Performance Data   WELDER GENERATOR
Unit Specification
DC Welding Current   250A
Non-loading Voltage(V)   70-75
Welding Current Range   70-250
Welding Process   SMAW(MMA / GTAW(TIG)
Welding Rod diameter   2.0-6.0mm
Fuel Tank Capacity 2.75gal 12.5L
Fuel type   diesel
Generator Specification
Power rated output (single phrase)   DC 1.6kw
Auxiliary Output(Optional)   AC 2-3kw
Voltage   120V/220V/240V
Receptacles   1ps 16A
Dimensions&Weights
Carton size(mm) 28.74*20.87*25.2in 730*530*640mm
Net/Gross Weight(kg) 250/257.94Ibs 113.5/117kgs
Q'ty 20"/40"/40"H   93/198/264
Engine Specification
Engine Model   195FE
Start Method   Electric start
Borex stroke mm   92*75
Horsepower/displacement   531cc
Ignition System   Compression Ignition
MOQ:12units mixed model
Product Tags:
250A Diesel Welding Generators
SMAW Diesel Welding Generators
250A diesel powered generators
Quality SMAW 250A Diesel Welding Generators RWD250AC Medium Frequency Type for sale
SMAW 250A Diesel Welding Generators RWD250AC Medium Frequency Type Images